Zakwaszenie organizmu – czy to w ogóle możliwe?

 

Zacznijmy od podania krótkiego faktu – nie, nie możesz zakwasić swojego organizmu. Dlaczego? Ciało człowieka posiada mechanizmy, które skutecznie regulują gospodarkę pH, której ilość waha się we krwi pomiędzy 7.35-7.45. Możliwe jest zaburzenie tego poziomu u poszczególnych narządów, jednak jest to zupełnie nieodczuwalne dla naszego ciała i bardzo szybko regulowane, natomiast poważniejsze zaburzenie w kierunku kwasowym, określane jako kwasica metaboliczna, następuje jedynie w przypadku poważnych schorzeń, które mogą być następstwem np.: cukrzycy bądź alkoholizmu, czego następstwem jest śmierć poprzedzona drgawkami i śpiączką.
Innym sposobem na „chwilowe” zakwaszenie organizmu jest intensywny wysiłek fizyczny, na przykład podczas biegania – jednak nie mówimy tutaj o „normalnym” bieganiu – tylko o mocny, nagły wycisk, gwałtowny zryw i sprint – wtedy do mięśni dostają się metabolity kwasu mlekowego, co objawia się nieprzyjemny bólem i niezdolnością do dalszego wysiłku – nie ma się jednak czym martwić, nie zagraża to w żaden sposób zdrowiu – mija po kilku minutach i nie wpływa negatywnie na zdrowie.

Dlaczego w życiu codziennym nie możemy się „zakwasić”, choćbyśmy odżywiali się samym kwasem? Otóż organizm ma do dyspozycji proste i diabelnie skuteczne bufory. Przede wszystkim nerki – właściwie głównie po to je mamy. Biorą one udział w gospodarce jonów wodorowych, które we krwi błyskawicznie neutralizują kwasy. Efektem jest obecność dwutlenku węgla, który… wydychamy. Drogi czytelniku, czytelniczko, jeśli nadal oddychacie, oznacza to, że w skuteczny sposób wydychacie z siebie wszystkie kwasy. I zdecydowanie nie jesteście „zakwaszeni”.

Idąc dalej można śmiało napisać, że w medycynie nie istnieje w ogóle pojęcie „zakwaszenia organizmu”. Nie ma się więc czego obawiać, drogi Czytelniku – Twój organizm świetnie sobie radzi z gospodarką pH!
Sahir Nailah

Ciekawostki

1.PRZYPRAWY fit

2.Jak zrobić idealną sałatkę fit

3.Ćwicząc wydłużasz sobie życie!

4.Węglowodany z białkiem serwatkowym podnoszą poziom hormonu wzrostu.

5.Słoneczna witamina D3

6.Zakwaszenie organizmu – czy to w ogóle możliwe?

7.MAGIA JABŁEK

8.ORKISZ !!!!! samo zdrowie

9.DLACZEGO NA POCZĄTKU NIE TRACIMY NA WADZE

Zobacz całość